Izložba fotografija „Znameniti Slovenci u Beogradu” Udruženja Slovenaca Južnog Banata „Logarska dolina” Pančevo

 

Pozivamo vas u

Foaje Kulturnog centra Pančeva

Vojvode Živojina Mišića 4, Pančevo

 

unnamed

Izložba fotografija „Znameniti Slovenci u Beogradu”

Udruženja Slovenaca Južnog Banata „Logarska dolina” Pančevo u saradnji sa Društvom Slovenaca „Sava” iz Beograda

14 – 19. 6. 2016.

Otvaranje izložbe 14. 6. u 20h

Projekat „Znameniti Slovenci u Beogradu” obuhvata dve serije: „Znameniti 1” (2014) i „Znameniti 2” (2015). Idejni autori projekta su Dušan Sindik, Saša Verbič i Slobodan Jakoš, koji su želeli da predstave i promovišu manje i više poznate ili zaboravljene Slovence koji su svojim delovanjem i značajem ostavili neizbrisiv trag u srpskoj i beogradskoj sredini, i tako aktivno konstituisali i obeležili srpsko društvo, istoriju, nauku, obrazovanje i umetnost.

Projekat se sastoji od vizuelnog dela – izložbe, i tekstuelnog dela koji je sakupljen u katalozima. Prvom serijom predstavljeni su Ulrih II Celjski (grof), Jurij Vega (matematičar), Davorin Jenko (kompozitor, dirigent), Vela (Augusta) Nigrinova (dramska umetnica), Mihovil Logar (kompozitor), Vladislav Ribnikar (novinar, pokretač lista „Politika”), Bojan Stupica (reditelj i scenograf), dr. Matija Ambrožič (lekar, pedijatar), Jože Plečnik (arhitekta), Zlatan Vauda (kompozitor, dirigent, pedagog), Majda Kurnik (slikarka), Edvard Rusjan (pilot, konstruktor), a drugim Niko Županič (istoričar, političar, antropolog, etnolog), Josip Rijavec (operski pevač), Lojze Dolinar (skulptor), Edvard Cvar (privrednik, zanatlija-sitar), Slavko Savinšek (pravnik, pisac, publicista, društveni radnik), Edvard Stepančič (slikar, grafičar, dizajner, digitalni umetnik), Svetopolk Pivko (inžinjer mašinstva, konstruktor aviona), Anite Meze (Mezetova), Neva Lotrič (lekar i stomatolog – anatom), Janez Vrhovec (glumac), Slobodan Aljančić (matematičar), Sonja Hlebš (glumica).

Ove značajne ličnosti su aktivno učestvovale u izgradnji društvenih (obrazovnih, kulturnih, naučnih, medijskih) institucija Beograda i Srbije kao što su Etnografski muzej, Jugoslovensko dramsko pozorište, Atelje 212, Srpska akademija nauke i umetnosti, Univerzitetska dečja klinika u Beogradu, Dečji hor Radio televizije Beograd i Muzička redakcija RTB-a, Udruženje kompozitora Srbije, Srpsko pevačko društvo Pančevo, dnevni list „Politika”, Matematički, Stomatološki, Mašinski i Prirodno-matematički fakultet u Beogradu, Opera Narodnog pozorišta u Beogradu, Fakultet muzičkih i Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, Udruženje likovnih umetnika Srbije, Muzej savremene umetnosti i Narodni muzej Beograd.

Autori 24 likovna portreta su vizuelni umetnici Marija Vauda i Nikola Pilipović. Oni su autori digitalnih printova koji na kolažni i inovativan način predstavljaju profesionalni rad, životni put i istorijski okvir koji je karakterističan i poseban za svaku od portretisanih ličnosti. Tako su nastala vizuelna dela sa svim karakteristikama savremenih tehnologija i aktuelnih tendencija u kontekstu istorije umetnosti, uklopljenih u primenjeni zadatak: vizuelni tekst je pratio svaku pojedinačnu ličnost, prilagođen je svakoj posebno, uvažavajući epohu u kojoj je radila i profesiju kojom se bavila.

Posted in Uncategorized.